/Walcząca stolica

Walcząca stolica

Warszawa jako jedyna stolica na świecie doznała tak wielkiego cierpienia i poniosła tak wielką ofiarę podczas drugiej wojny światowej. Tutaj niemal na każdym kroku znaleźć można miejsca pamięci narodowej przypominające o ogromie tragedii, która była udziałem Warszawy.
Podjęta walka
Jednak stolica nie zamierzała biernie poddać się najeźdźcy niemieckiemu i dzielnie stawiała opór przeprowadzając liczne akcje przeciwko okupantowi. Jedną z nich była słynna „Akcja pod Arsenałem„, akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewek w Warszawie. Miała na celu uwolnienie podharcmistrza Jana Bytnara ps. „Rudy” oraz 20 innych więźniów. Akcja zakończyła się powodzeniem
Pamięć o bohaterach
Bohaterska akcja została opisana w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec. Opowiadanie o Wojtku i Czarnym” powstała na podstawie relacji Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”. Ponadto 26 marca 1993, w 50. rocznicę akcji pod Arsenałem, odsłonięto miejsce pamięci czyli kamień z lilijką oraz znakiem Polski Walczącej. Również, co roku 26 marca o 17.30 (godzina rozpoczęcia akcji) pod gmachem Arsenału są organizowane uroczystości rocznicowe z apelem poległych.